Láska podle Shakespeara - Sen noci univerzitní

Georgina Guthrie - Sen noci univerzitníAutor/ka: Georgina Guthrie
Název: Sen noci univerzitní
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2017
ISBN: 978-80-247-5854-1
Počet stran: 485

"„Milovat, či nemilovat svou studentku, to je, oč tu běží...“

I v 21. století může na univerzitě vzkvétat zakázaná láska jako ze Shakespearova dramatu ."💖

"Daniel a Aubrey se těší na budování jejich společného života. Bolestivé poznání, že nemůžou budoucnost uchopit do vlastních rukou, dokud se nevyrovnají s minulostí, vede k objevení síly odpuštění a bezpodmínečné lásky. Stejně jako v prvních dvou knihách série, Sen noci univerzitní je romantický příběh, s vtipným škádlením, s vášní a dramatem. " (zdroj - Databázeknih.cz)

💖

Sen noci univerzitní je závěrečným dílem romantické série Láska podle Shakespeara, která se odehrávala na Torontské univerzitě. Myslím, že každý závěr má být něčím vyjimečný a v tomto případě se to autorce povedlo i délkou knihy. Přeci jen, kolik romantických příběhů se může pyšnit délkou jen mírně pod hranicí 500 stránek, že? A nejen, že je příběh dlouhý, je také příjemně čtivý a gradující, takže čtenář jen tak neztratí chuť ke čtení.

Ani tato kniha nevybočuje z tradice předcházejících, a tak se i zde setkáváme s poměrně velkým fontem, krátkými odstavci a kapitolami, kde se plynule střídají vypravěči. Krátké odstavce jsou tvořeny citacemi ze Shakespearových textů a často také přepisy SMS nebo e-mailů, které si hlavní hrdinové hojně vyměňují.

Opět se v knize setkáváme s hlavní dvojicí Danielem a Aubrey, kteří nám odhalují další "tajemství" svého života a lze tak objevit, že to nejsou "jen" pohádkové bytosti z jedné romantické série, ale skutečné lidské bytosti, které mají své kladné i záporné stránky a občas i nějakého toho kostlivce ve skříni. Ačkoliv i v předchozích dílech jsme se mohli setkat s jejich kamarády a Danielovou rodinou, v tomto díle se do děje zapojí ještě více a značně ovlivní děj.

Hlavním pozitivem u Snu noci univerzitní je pro mne o něco svižnější děj, než u Marné touhy snaha (tedy prostředního dílu). Je sice pravda, že závěr lze odhadnout ještě před samotným otevřením knihy, ale přesto se zde příjemně mění situace a už se to netočí "jen" okolo nekonečného čekání na šťastný konec. Společně s hlavními hrdiny se můžeme podívat např. na svatbu Danielovy sestry, nebo rodinnou oslavu Dne matek a na řadu dalších míst.

Co se týče slabých stránek, musím říci, že kromě poměrně nataženého děje (ano pořád si myslím, že by to šlo shrnout do jednoho silného románu, i když by to byla veliká škoda) je to opět, jako u předchozích dílů, vulgarita, přesněji ekvivalenty jednoho slovíčka, které si autorka (nebo možná překladatelka) asi značně oblíbily. Ač je míra vulgarity srovnatelná s předchozími knížkami, přesto si myslím, že tady je přeci jen o něco tvrdší, což souvisí především s častějším výskytem erotičtějších scén.

Knihu, a vlastně i celou sérii, bych doporučila nejen dívkám, ale i ženám, které mají rády velmi sladké a romantické příběhy u kterých je děj předvídatelný. Zároveň je to kniha ideální k jakémukoliv odpočinku, protože se rozhodně nejedná o příběh, u kterého je nutné se hluboce soustředit. Také je to příběh pro milovníky Shakespeara, protože se zde dozvíte řadu nových informací a výkladů jeho děl, což se úplně běžně v beletrii nevyskytuje, že?

💖

Protože Sen noci univerzitní se nijak výrazně neodlišuje od předchozích knih, dovolila bych si tuto část použít, jako zhodnocení celé série Láska podle Shakespeara.

K této sérii jsem se dostala dá se říci omylem, ale přeci jen poněkud logickým. Jednak mne zaujaly nádherné obálky, které vytvořilo nakladatelství Grada (jak je možné zjistit třeba na Goodreads.com, kde lze vidět, že jiné země mají obálku podstatně "ošklivější"), a také protože mám velice ráda Shakespeara, i když jsem od něj ještě příliš knih nečetla. Přesto jsem neodolala možnosti se o něm něco dozvědět. Při výběru prvního dílu jsem měla poměrně obavu, co z toho vznikne, protože tak nějak automaticky nedůvěřuji bestsellerům. A musím říci, že jsem byla velice mile překvapena.

Ze série se vyklubal příběh, který přesně odpovídá mým požadavkům na kvalitní romantiku. Knihy byly vtipné, jiskrné a navíc díky rozborů Shakespeara dávaly přidanou hodnotu.

Je sice pravda, že celý příběh by se dal krásně shrnout do jedné silnější knihy, ale na druhou stranu to myslím příběhu nikterak neubralo na kráse, spíše naopak.

Co mu ovšem z mého pohledu silně na kráse ubíralo, byly vulgarismy, které se v některých pasážích objevovali téměř v každé přímé řeči, a působilo to silně uměle. Navíc si prostě myslím ,že podobná slova do romantických knih nepatří, a zvláště ne v takovéto míře.

Každopádně jsem velice ráda, že jsem se ke knihám dostala a vřele je každému doporučuji k přečtení.

💖

Myslím, že i tato kniha si hrdě zaslouží plný počet a vřelé doporučení všem romantickým duším...

💛💛💛💛💛

Žádné komentáře:

Okomentovat