Levandulový pokoj

Nina George: Levandulový pokoj
Autor/ka: Nina George
Název: Levandulový pokoj
Nakladatelství: MOBA
Rok vydání: 2014
ISBN: 978-80-243-6162-8
Počet stran: 320

„Román o jedinečné síle knih, o lásce a magii francouzského jihu …“

💜

Levandulový pokoj vypráví o knihkupci Jeanu Perdovi, který na své lodi prodává knihy místo léků. Však se také jeho lodní krámek podle toho také jmenuje – Literární kavárna. Perdu dokáže pomocí románů vyléčit život snad každého Pařížana, jen jediného ne. Tím jediným nemocným je on sám, který se již přes dvacet let trápí odchodem své lásky Manon. Vše se však změní, když se do domu, ve kterém žije, přistěhuje žena Catherine, díky níž získá Perdu sílu na otevření a zahojení svých starých ran, i když se kvůli tomu musí vydat na cestu napříč celou Francií … Kniha nám otevírá někdy i velice bolestivou cestu člověka za poznáním sebe sama, kterou je však nutné podstoupit pro vyléčení svého srdce…

💜

Literární lékárna, tak se jmenuje knihkupectví na lodi, které už mnoho let vede Jean Perdu. Dokáže totiž knihami pomoci lidem se vyrovnat s jejich životní situací, ať už je to zamilovanost, ztráta blízkého člověka, hledání pravdu života, rozvod nebo třeba jen znovuobjevení dětské fantazie. Vždy vybere tu správnou knihu, aby daného člověka „vyléčil“, i když si lidé kolikrát své problémy ani nechtějí připustit.


💜


Levandulový pokoj je myslím kniha s velice zajímavým a čtivým příběhem, který si s chutí přečtou i ti, které romantické příběhy příliš nelákají. Je sice pravdou, že milostný příběh Jeana Perda je jedním z hlavních témat, avšak na své si přijdou i milovníci Francie či zamyšlení o životě.

V Levandulovém pokoji čtenář nalezne řadu příběhů, které by stály za samostatný román. Ale hlavním tématem může být jen jedno, byť rozděleným do tří rovin, a tím je Perduovo hledání smyslu života a snaha o vypořádání se s posledním vztahem.

Čtenář v průběhu románu může sledovat cestopisný příběh o putování s lodí napříč Francií, Perduovo vzpomínání na dávnou lásku na kterou plynule navazují vzpomínky na lásku novou a hledání sama sebe a svého životního poslání se kterým se potýká nejen Perdu, ale také jeho přátelé.

Myslím si, že tato kniha může napomoci čtenářům, kteří si v životě potřebují něco urovnat, protože obsahuje až nespočet hlubokých myšlenek nad smyslem života, láskou a mnohými dalšími. Zároveň si myslím, že může napomoci čtenářům každého věku, protože zatímco Perdu byl autorkou popsán jako zralý padesátník, kniha hluboce zasáhla nejen mou mamku, ale poté i mne, životem nezdolanou a naivní studentku.

Ale aby kniha nebyla jen o romantice či hlubokých myšlenkách, myslím si, že na své si přijdou i ti, kteří se při čtení rádi toulají po cizích zemích a nasávají jejich barvy a vůni. Při putování napříč Francií se hrdinové setkávají s mnoha zajímavými lidmi a zvyky, ale je také velice barevně vykreslenou krajinou.

A zároveň dokud takový čtenář nebyl milovníkem legendární Provence nebo Francie, tak po přečtení této knihy se jím bezpochybně stane, tak jak se to stalo i mě.

💜

Jedinou výtku, kterou bych měla je, že se mi kniha četla podstatně hůře než jiné. Myslím si, že to není způsobeno samotným příběhem či autorkou, ale spíše jiným stylem psaní, humorem a asi i zvyklostmi ve Francii.

Před čtením této knihy by mne nikdy nenapadlo, že naše kultury byly nějak podstatně odlišné, ale díky Levandulovému pokoji jsem zjistila, že tomu tak opravdu je. Protože jinak si nedovedu vysvětlit, že se mi tak kouzelný a velice dobře načasovaný příběh nečetl snadno ...


💜

Nezbývá mi nic jiného, než tuto knížku ohodnotit pěti srdíčky a čestným místem v knihovničce, pro její jedinečné kouzlo ...


💛💛💛💛💛


Knihu lze zakoupit na Martinus.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat