Útočiště

Corrie ten Boom - ÚtočištěAutor/ka: Corrie ten Boom
Název: Útočiště
Nakladatelství: KMS - Křesťanská misijní společnost
Rok vydání: 1999
ISBN: 80-902663-1-2
Počet stran: 224
😇

Útočiště vypráví reálný příběh holandské rodiny ten Boomových. Corrie a její rodina žijí v malém městečku Haarlemu a nijak se neodlišují od jeho ostatních obyvatel. Tedy neodlišují se na první pohled, na ten druhý ovšem ne tak docela - od ostatních lidí je odlišuje jejich hluboká víra v Boha, která ovlivňuje celý jejich život. Ten Boomovi jsou hrdými hodináři, což se však změní s příchodem 2. větové války do Holandska. V této době se celá rodina aktivně zapojí do odboje a to nejen ukrýváním Židů, ale také připojením se k podzemnímu hnutí. Jak již tomu bývá, i tato činnost je odhalena a členové rodiny jsou zatčeni a potrestáni. A tak se Corrie se svou sestrou dostává do koncentračního tábora v Ravensbrücku.

😇


"Já jsem místo své práce zůstala s Betsie, vařily jsme kávu a nosily ji dolů. Odnesly jsme dolů i přenosné rádio a daly ho do výkladní skříně. Byly to oči a uši Haarlemu, měřič pulsu tohoto města. Bombardování jsme už nikdy neslyšely tak blízko jako této noci, přelety letadel však pokračovaly. Hned ráno vysílali instrukce o zatemnění oken v přízemí. Obchodníci z Barteljorisstraat postávali venku a vzájemně si radili, podávali si kotouče lepenkového papíru, vyprávěli si, jak prožili noc. Byl to neobvyklý pocit solidarity. Jistý majitel obchodu, známý antisemita, pomáhal židovskému kožešníkovi Weilovi zabudovat prkna tam, kde po otřesech došlo k uvolnění okenních tabulek. Náš soused, optik, člověk tichý a ústupný, nás navštívil a zatemnil nám horní část výkladu, kam jsme ani já ani Betsie nedosáhly."


😇

Útočiště je knihou, která se velice snadno čte a děj velice rychle ubíhá. Je zde nutno podotknout, že kniha vypráví reálný příběh holandské křesťanky a misionářky Corrie ten Boom a nebyl nijak přikrášlen.

Myslím si, že kniha může oslovit čtenáře ve dvou do jisté míry nezávislých oblastech.
 • Tou první je autentický příběh obyčejných lidí z malého městečka, kteří se stali významným článkem holandského odboje za druhé světové války. Autorka v historické posloupnosti popisuje situaci a nástrahy, které číhali na odbojáře. V tomto pohledu byla pro mne kniha velice poučná, protože jsem si dříve nedokázala představit fungování odboje a podzemního hnutí ani u nás, natož v zahraničí ... A samozřejmě se kniha následně neopomene zmínit o poměrech, které panovaly v nacistických vězeních a koncentračních táborech. Zvláště při popisu zázemí tábora a chování věznitelů, zamrazí snad každého čtenáře...
 • Tou druhou oblastí je víra, tedy přesněji víra v Boha a Ježíše Krista, která pomáhá Corrie a její rodině vyrovnat se a překonat obtíže, které přináší odboj a druhá světová válka. Při sledování Coriina  života se myslím mnoho lidí zastaví nad její téměř nepředstavitelnou láskou a vírou v Boha a jeho plán, který má s našimi životy. I v těch nejobtížnějších situacích se Corrie obrací k Bohu s nadějí, vírou a děkuje mu za každou drobnost, kterou jí v těchto situacích naučil. Snad i proto je po válce schopna odpustit věznitelům a věnovat se misii, evangelizaci a pomoci druhým lidem ...
Myslím si, že tato kniha může oslovit a poučit asi každého čtenáře a každý si po jejím přečtení odnese něco jiného. Zatímco pro běžného čtenáře bude kniha pravděpodobně jednou z dalších o holocaustu a druhé světové válce, pro věřícího člověka to může být okouzlující příběh o Boží lásce a lidské věrnosti Bohu, která je odměněna...

😇

Když mi kamarádka doporučila tuto knihu k přečtení, byla jsem myslela jsem si, že ji nedokáži ani dočíst, ale protože jsem věřila, že mi kniha nebyla nabídnuta bezdůvodně, rozhodla jsem se, že to zkusím. A výsledek?

Knihu jsem přečetla téměř na jeden zátah, protože autorka je výjimečnou vypravěčkou a její příběh je až neuvěřitelný. A zpětně jsem velice ráda, že jsem si ji přečetla.

Po jejím přečtení jsem se velice mnoho naučila o Bohu, jeho lásce k nám i tomu, že pokud mu budeme věrní, pomůže nám překonat každé trápení i zdánlivě nepřekonatelnou situaci. Zároveň jsem se, alespoň v duchu, musela hluboce poklonit Corrie a její nezdolné a nepředstavitelné víře v Boha, kterou v sobě musela mít, aby dokázala vše zvládnout s klidem, rozvahou a aby ji situace a úmrtí v rodině neoddálili od Boha do moře beznaděje.

Zároveň je Útočiště ale také knihou, kterou se již asi nikdy nechci přečíst. Bohužel kniha nedokázala uzdravit můj vztah ke knihám týkajících se holocaustu a  koncentračních táborů. Po několika předchozích setkání s podobnými knihami a filmy jsem zjistila, že mi tato díla způsobují až fyzickou nevolnost ze zla a bolesti, která je tam ukryta. Vlastně si myslím, že jsem tuto knihu dokázala přečíst pouze díky Bohu a jeho přítomnosti mezi řádky, protože i tato kniha je na mne příliš realistická.

😇

Tuto knihu hodnotím za čtyři, protože je to opravdu úchvatný příběh, jen se bohužel pro mne odehrává v době, o které nejsem schopna číst ... Ale rozhodně si myslím, že by si ji měl každý přečíst ....

💛💛💛💛2 komentáře:

 1. Ta kniha vypadá zajímavě a jak jsem zjistila, bude zajímavá i z historického hlediska, takže to je něco pro mě. Na druhou stranu však nevím, jak moc bych zvládla křesťanskou literaturu. Uvidíme, určitě to v budoucnu zkusím :). Děkuji za tip.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že se tip líbí ;) , myslím, že rozhodně stojí za přečtení, mě třeba ta víra hlavní hrdinky pomohla knížku dočíst, protože jinak se mi z čtení o holocaustu a koncentračních táborech dělá při čtení fyzicky špatně, ale tady to bylo právě díky víře takové trochu nadnesené a snadněji stravitelné ;) věřím, že se ti bude líbit ;)

   Vymazat