Katalánec

Noah Gordon - KatalánecAutor/ka: Noah Gordon
Název: Katalánec
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2008
ISBN978-80-242-2114-4
Počet stran: 287

💞


"Nejnovější román Noaha Gordona, kterého známe jako skvělého vypravěče zejména historických románů z lékařského prostředí, nás zavede na španělský venkov, do Galicie. Na vinici své rodiny se vrací z toulek po světě Josep, druhorozený syn... S překvapením zjistí, že jeho starší bratr Donat chce rodinné vinice prodat. Protože má za sebou pár let práce na nejlepších francouzských vinicích, rozhodne se, že se zadluží a od bratra rodnou hroudu koupí. V okolí se ovšem po staletí pěstuje vinná réna nikoli na lahodný mok, ale na výrobu vinného octa. A právě tohle chce Josep změnit. Sledujeme jímavý příběh o lásce k půdě a o proměně rebela v usazeného vinaře. Příběh Josepa a jeho rodiny čtenáře jistě nezklame!" (zdroj - Databázeknih.cz)

💞


Katalánec je další knihou od světoznámého spisovatele Noaha Gordona, kterému v Čechách vyšly také romány Ranhojič nebo Šaman. Kniha je napsána poměrně čtivým způsobem, který dokáže čtenáře krásně vtáhnout do děje.

Hlavním hrdinou příběhu je mladý muž Josep, který se vrací domů z cest v cizině. Po návratu se musí ujmout rodinných vinicí na kterých se pěstuje víno na vinný ocet. Z románu jasně vystupuje Josepova odvaha, pracovitost a láska k rodné půdě i vínu, které se rozhodne vyrábět.Kromě jeho usilovné práci na vinici sledujeme i strastiplnou cestu, kterou musel projít před návratem domů a také opatrné seznamování se sympatickou Marií ze sousedství.

Nejsilnější stránkou tohoto románu je bezpochyby jedinečné vypravěčské umění autora, který dokáže barevně vykreslit děj i jednotlivé zápletky tak, aby se čtenář v žádném případě nemohl nudit. V románu je velice zajímavě popisován život ve středověkém Katalánsku i postupy u jednotlivých činností a zvyků, které se ve vesničce odehrávají. 

Pozitivní je také trochu nezvyklý trend, kdy hlavní postavou je muž a s jeho přístupem k životu, ženám i k získávání své milé, lze více poznat přístup středověku (a bohužel nejen jeho) přístup k ženám, což je někdy fajn si připomenout.

Asi nedokáži říci, že by kniha měla nějaké výrazné negativum, protože se nejedná o žánr a typ knížek, které běžně čtu, pro mne byl třeba nedostatek romantiky nebo její odsunutí do pozadí. A protože jsem ani další romány od tohoto autora nečetla, raději nechám na vás - čtenářích, abyste si nějaké ty zápory našli sami, protože nerada kritizuji něco, co zcela není můj šálek kávy.

Tuto knihu bych doporučila čtenářům i čtenářkám, které nemají rádi úplně sladké příběhy, ale na druhou stranu si chtějí odpočinout u knihy, která nepotřebuje větší soustředění. Zároveň je to příběh vhodný pro ty, kteří se víc zajímají o historické romány a Katalánsko.
💞


Když o tom tak přemýšlí, naprosto netuším, jak jsem se k této knize mohla dostat. A ani nevím, co si o ní myslet. Je to naprosto úžasně napsaný a vykreslený příběh, který mne naučil mnohému o výrobě vína ve středověku. Zároveň jsem se v knize ale také pořádně spletla, protože jsem čekala běžný romantický příběh z dávné historie a najednou přede mnou ležel spíše společenský a napínavý příběh o muži, který buduje své vinařství. 

Asi mohu říci o příběhu toto: Katalánec je úžasný, čtivý a jedinečný román, který mohu každému vřele doporučit, ale mne osobně se sice líbil, ale na druhou stranu ničím výrazně neoslovil a na rozdíl od většiny knih, které jsem přečetla se k němu nemám chuť vracet, tedy prozatím. Prostě je to ideální kniha, ale pro někoho jiného a méně romantického, než jsem já.

💞

Myslím si, že kniha si rozhodně zaslouží za čtyři, protože i když k ní mám drobné výhrady, rozhodně stojí za přečtení.

💛💛💛💛

Žádné komentáře:

Okomentovat