Srpnové kniholéto trochu jinak


Tento tag pochází od Narcisky a byl původně plánován, jako instagramová výzva, ale asi bych to nebyla já, abych si výzvu trochu přizpůsobila, protože dostatek knížek má knihovnička neobsahuje, ale tahle výzva byla natolik zajímavá, že jsem prostě nemohla odolat. 
A musím říci, že se mi při jejím plnění hodně zapotily mozkové závity.
A jaké je vaše kniholéto?
Těším se na vaše postřehy...

1. Srpnový TBR
Už tak nějak z podstaty nemám ráda žádné plány čtení. Mám k tomu hned dva důvody - jednak, když si udělám plán, tak začínám mít pocit povinnosti, což ke koníčku úplně nepatří. Druhý důvod je asi podstatnější - knížky si vybírám podle aktuální nálady, což se s nějakým plánováním úplně nedá spojit, protože dopředu vím, že bych plán nebyla schopná splnit, takže je zbytečné nějaký dělat. Přesto jsem na srpen plán měla - jednak číst knížky podle chuti, ale zároveň přečíst recenzní výtisk Když šeptá listí. A tady se krásně ukazuje, jak mé plánování vypadá a končí, protože knihu jsem dočetla teprve v průběhu září.

2. Kniha vs. film
Myslím, že zde se dají ukázat dvě možnosti, jak může skončit porovnávání filmu a knihy. V prvním případě si říkáte, jak je možné, že tak nádhernou knihu dokázali ve filmu dokonale zpackat. Typickým příkladem je pro mne třeba Harry Potter u kterého mám knížky strašně ráda a mnohokrát přečtené, ale ni film se nedokáži podívat, protože mi v něm chybí řada důležitých scén a navíc to vypadá úplně jinak, než jsem si představovala.


Druhou možností je, že film je stejně dobrý nebo dokonce o něco lepší než kniha. Vím, že existuje asi mnoho takových novodobých knih a filmů, ale já jsem vybrala díla poměrně stará. Uvedla bych Babičku a Filosofskou historii, kdy filmy jsou pro dnešního čtenáře možná lépe stravitelné, než knihy psané zastaralým jazykem s archaismy. Mě se v obou případech velice líbí nejen kniha, ale také film a troufám si říci, že právě filmy mne dovedly k chuti si tuhle "povinnou četbu" ve svém volnu a nepovinně přečíst.


3. Barva planoucího slunce
Zde by se asi hodila kniha, která zahřeje nejen příběhem, ale také obálkou, že? Myslím, že následující kniha Zlatý syn to splňuje naprosto perfektně. Obálka je doslova zalitá ve slunečních barvách a i když z příběhu nás může trochu mrazit, horkost Indie to bezpochybně napraví.4.Oblíbený citát
Jsou knihy, kde lze najít oblíbených citátů velké množství. Pro mne je takovou knihou Bible, kde je mnoho povzbuzujících slov, ale přeci jen, pokud jde o citát, vybrala bych si 13. verš z 1. knihy Korintských 10. kapitoly. Nikdy bych nevěřila, kolik jeden citát dokáže dát v období státnic, bakalářky a hledání práce síly a odvahy k dalšímu rozhodování.

"Nepotkala vás zkouška nad lidské síly. Bůh je věrný: nedopustí, abyste byli podrobeni zkoušce, kterou byste nemohli vydržet, nýbrž se zkouškou vám připraví i východisko a dá vám sílu, abyste mohli obstát."

5. Cesta do Španělska
S překvapením jsem zjistila, že v přečtených knížkách nedokáži naleznout jedinou, kde by se děj odehrával v této zajímavé zemi. Tedy jednu knihu bych našla - román Katalánec od Noaha Gordona. Knížka vypráví příběh o mladém vinaři, který zvelebuje své vinice v Katalánsku.6. Vzhůru do nekonečna
Trochu netradiční knihu nebo spíše celou sérii jsem zvolila u cesty do nekonečna. Vybrala jsem si známé Letopisy Narnie, které celý příběh slibují cestu do krásné a nekonečné Aslanovy země, kde nic krásného není zničeného a kde lidé budou navěky stejní a šťastní.7. oblíbený autor
Nedá se říci, že bych měla oblíbeného autora, protože spíše mám oblíbenou řadu knih od nejrůznějších autorů. Ale oblíbenost se dá někdy měřit i počtem přečtených nebo vlastněných knih. Nuu a podle tohoto měřítka je mou nejoblíbenější autorkou Věra Řeháčková, jejíž knížky pro dospívající dívky mám velice ráda a hlavně jsem jich převážnou většinu přečetla.8. Cesta do hor
Knížka symbolizující hory pro mne odjakživa byl známý příběh malého děvčátka Heidi ve stejnojmenné knize Heidi děvčátko z hor. Myslím, že tato knížka patří ke stálicím mezi příběhy pro mladé dívky na kterých již vyrostla řada generací. I když je otázkou, jestli román dokáže oslovit i dnešní mladou generaci čtenářů, ale pro mne to navždy bude nezapomenutelný příběh.


9. Ve víru tance
Touhu a žár, který dokáže vyvolat prostředí plné tance a tanečních soutěží mám již mnoho let spojené s knihou Tanec v srdci. I když příběh je poměrně jednoduchý, jak už tomu u dívčích románů bývá, přesto má své neuvěřitelné kouzlo, šarm a energické přestřelky mezi hlavními hrdiny.


10. Barva slunečnic
Zlatem a tmou oděná, tak aby připomínala záři slunce a slunečnic může být jen jedna kniha - Marné touhy snaha. Tak nádherná obálka až to jednoho svádí ke psaní veršů, které neumí. A nejen to, navíc se v tomto druhém dílu knižní série Láska podle Shakespeara dozvíte řadu věcí nejen o lásce, ale také o díle a myšlenkách Wiliama Shakespeara.


11.Vzpomínka na dětství
Jako knihu mého dětství, která mne doprovází od prvních čtenářských krůčků a neopouští mne ani v dospělosti je známý příběh Luisa a Lotka. Tuto knížku jsem si celé dětství půjčovala od tety nebo v knihovně, protože naši mi ji nechtěli koupit. A ten pocit, když jsem ji našla před krátkou dobou v jednom antikvariátu asi ani nedokážu popsat, prostě nádhera.


12. Padá hvězda
Taky vás při tomto zadání napadlo známé přísloví "padá hvězda, něco si přej"? Takovou knížku pro mne symbolizuje Továrna na sny od bloggerky Anie Songe. Hlavní podstata této úžasné knihy je touha po naplněném životě a vědomí, že pokud si budeme něco opravdu přát, tak se nám přání splní, i když možná ne v té podobě, jakou jsme chtěli.13. Cesta do Německa
Nijak optimistickou cestu do Německa nacházíme v knize Rovnováha života. Příběh vypráví o ženě s rakovinou, která před svým problémem utíká právě do této země. Je to nádherný a velice zajímavý psychologický román o pocitech a potřebách člověka nemocného rakovinou.14. Pohádkový svět
Pro mne jsou pohádkovým světem vlastně všechny příběhy, které čtu, protože co jiného jsou romantické knihy, než pohádkami pro dospělé. Ale protože nelze vybrat celou knihovnu, asi nejpohádkovější knížkou z ní je Pyšná princezna - známá filmová pohádka. Tuto pohádku jsem před několika lety objevila zpracovanou s fotografiemi z filmu, čímž se řadí ke klenotům mezi knížkami v knihovně.


15. #hippies
Hippies jsou velmi často spojováni s nezávaznou láskou, drogami a šílenými kombinacemi barevného oblečení. Zároveň je to ale také hnutí, které odporovalo systému a zlu beze zbraní, jen poukazováním na to, že války a nenávist ve společnosti je špatná. Ač podobné knihy nečtu, přesto se mi ve spojitosti s hippies vybavil příběh Zdivočelé země/Aukce ve kterém hrdinové také chtějí "jen" svobodně žít a už jenom svým přístupem k životu a svobodě protestují proti politice komunistického režimu.
Žádné komentáře:

Okomentovat