Ostrovy splněných snů

Nora Roberts: Ostrovy splněných snů
Autor/ka: Nora Roberts
Název: Ostrovy splněných snů
Nakladatelství: Harlequin
Rok vydání: 2015
ISBN978-83-276-1481-0
Počet stran: 400
💞

Ztracené poklady
"Čtyři roky se neviděli. Kate se vrací na ostrov, kde prožila první, ale i poslední lásku svého života. Opustila Kye proto, že jí otec připomínal její závazky na univerzitě. Po otcově smrti zjistila, že pátral poblíž ostrova po vraku staré lodi, která měla převážet náklad zlata. Kate se rozhodne splatit otci poslední dluh a dokončit jeho pátrání po pokladu. Potřebuje zkušeného potápěče, a tak jí nezbývá než se obrátit na Kye. Jejich společné hledání ovšem odhalí více pokladů, než očekávali…" 

Vůně mořské soli
"Ostrov Cozumel se už před deseti lety stal pro Liz novým domovem. Za tu dobu si tady získala přátele i stálé zákazníky ve svém obchodě. Pro Jerryho, mladého instruktora potápění, byl Cozumel domovem pouhé dva týdny - než ho našli zavražděného na mořském dně. A pak do Lizina života vtrhne Jerryho bratr Jonas, s touhou po pomstě ve svém srdci. Díky němu se Liz ocitne ve smrtelném nebezpečí, ale zároveň pozná vášeň, s jakou se ještě nesetkala… "

💞


Ostrovy splněných snů je kniha, která v novém vydání představuje dva již dříve vydané romány Ztracené poklady a Vůně mořské soli, které pro nakladatelství Harlequin napsala populární autorka ženských románů Nora Roberts.

Oba příběhy jsou napsány velice čtivým způsobem díky kterému děj rychle ubíhá a snadno zatáhne čtenáře přímo mezi hlavní hrdiny. Ostatně ona čtivost lze tak trochu od knihy předem očekávat, protože je to jeden z typických znaků románů z edice Harlequin.

Protože se jedná hned o dva samostatné příběhy, nebude tu dnes rozebírat jednotlivé charaktery hlavních postav. Přesto lze vyzdvihnout několik jejich společných vlastností nebo spíše charakteristik. Rozhodně mají postavy společnou jistou dokonalost charakteru, kdy sice tu a tam nějaký ten zlozvyk u nich můžeme najít, ale jsou zde popisováni jako lidé, kteří vždy vše vyřeší s čistým štítem. zároveň je zde ukázán poměrně neobvyklý jev - emancipace, protože hlavní hrdinky jsou vykresleny jako ženy, které se  dokáží o vše postarat samy a nestojí o žádnou mužskou pomoc nebo starostlivost.

Hlavním kladem této knihy je brilantně zvládnutý popis prostředí, kde se děje odehrávají. Nejen, že si čtenář snadno představí reálie, ale dokonce má při čtení pocit, jako by se sám ocitl na horkém tropickém pobřeží, což se zvláště za studených podzimních večerů může velice hodit. Dalším kladem je v tomto případě i jednoduchost příběhu, na kterým čtenář nemusí naprosto vůbec přemýšlet. U některých knih by tato vlastnost byla na obtíž, ale u Harlekýnek je myslím předem očekávaná a je škoda, když se některé autorce nepovede dostatečně odlehčený příběh. Přeci jen tyto příběhy jsou psány především pro prvotřídní odpočinek u kávy či na dovolené a ne na to, aby čtenář musel přemýšlet nebo se soustředit na děj.

Objektivně musím říci, že kniha má poměrně hodně záporů. které čtenáře mohou odradit, ale jedná se spíše o zápory samotného žánru - Harlekýnek - než knihy nebo autorky jako takové. Jedním z těchto negativ může být třeba předvídatelnost děje, kdy čtenář dokáže hlavní zápletku odhadnout málem již při čtení anotace, natož po přečtení několika stran příběhu. Dalším záporem lze označit i značnou nereálnost příběhu, protože přeci jen v reálném životě vše nelze vyřešit tak snadno a konce nebývají vždy pohádkové.

Ostrovy splněných snů jsou knihou od které nelze očekávat nějaké hluboké myšlenky či závěry. Osobně si myslím, že je na ni potřeba pohlížet stejně, jako na dětské pohádky a večerníčky, které pobaví, uspí a často nenesou hlubší poselství. A právě takové jsou příběhy z edice Harlequin - pohádky se šťastným koncem pro dospělé a romantické čtenářky.

💞

Ostrovy splněných snů jsou kniha, která mne zaujala nejen krásnou obálku, ale také velice čtivým příběhem, ze kterého sálá romantika a teplo tropické dovolené. Ač příběhy v sobě neukrývají příliš hlubokou zápletku, přesto jsem si jejich čtení velice užila a zároveň i nostalgicky zavzpomínala na nedávné doby, kdy jsem se věnovala především podobným knihám z edice Harlekýn.

I když Harlekýnky mezi čtenáři patří mezi knihy s nejhorší pověstí a hodnocením, dovolila bych se postavit do opozice proti většině. Sice jsem si vědoma, že většina kritiky je založena na pravdě, protože se opravdu jedná o příběhy velmi jednoduché a předvídatelné, které čtenáře ničím nepřekvapí a ve většině případů ani nepoučí, ale na druhou stranu si myslím, že mají své kouzlo. 

Osobně na tyto knihy nahlížím jako na prvotřídní večerníčky či jiné pohádky pro dospělé. A jaký je hlavní poslání takových příběhů? 

Pro mne je to především odpočinek a fakt, že nad příběhem není naprosto nutné přemýšlet nebo se soustředit. Kromě toho Harlekýnky mají jedno velice významné pozitivum, které mnohdy lidé opomíjejí, a tím jsou promyšlené a barvité popisy nejen krajiny, ale i dalších kulis ve kterých je děj vystavěn, takže se čtenář může prostřednictvím knihy příjemně pokochat a zasnít se .

💞

Tuto knihu bych vřele doporučila všem čtenářkám, které si chtějí odpočinout u povedené romantiky a v chladných dnech se zahřát na tropickém pobřeží.

💛💛💛💛💛


Žádné komentáře:

Okomentovat