Útěk za láskou

Petra Martišková - Útěk za láskou
Autor/ka: Petra Martišková
Název: Útěk za láskou
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2017
ISBN: 978-80-7543-416-6
Počet stran: 216


💕"Mít za otce slavného herce není žádný med. Kvůli fanatikovi, který rodině vyhrožuje, musí Emma opustit své kamarády i školu a prchnout tisíce kilometrů daleko. To, co se zprvu jevilo jako nejhorší noční můra, je to nejlepší, co ji mohlo potkat. V Bostonu se totiž seznámí s Natem, nejkrásnějším klukem, jakého kdy viděla. Kdo je Nat doopravdy, Emma zatím netuší." (zdroj: Neoluxor.cz)


💕

Jak je již autorčiným dobrým zvykem, i tento román rychle utíká a velmi snadno se čte. Rychlost umocňují i slovní přestřelky hlavní hrdinky s okolím.

Hlavní hrdinkou příběhu je maturantka Ema, která z ničeho nic musí změnit svůj život a odjet za matkou do Ameriky, protože se jí někdo snaží zabít. Během útěku stále trénuje na prestižní závod v parkuru, který se má konat za několik týdnů. V Americe se setkává s tajemným mládencem Natem, který se drží na okraji kolektivu a na svůj věk se chová velice dospěle, obzvláště oproti stejně staré Emě.

Útěk za láskou je myslím velice povedeným zástupcem dívčích románů a tedy i velmi populárního žánru young-adult. s tímto žánrem je spojena řada charakteristických rysů, které se mohou staršímu čtenáři jevit jako výrazné nedostatky. Příkladem je třeba dětinské a pubertální chování hlavní postavy Emy, "nepřekonatelné" problémy s rodiči nebo značná předvídatelnost a naivita hlavní zápletky v příběhu. Na druhou stranu si tito čtenáři mohou alespoň u příběhu krásně odpočinout, protože kniha nevyžaduje výraznější soustředění, a zavzpomínat na svá středoškolská léta a letní lásky.

Ač kniha splňuje vše, co by ideální román pro dívky měl mít, přesto bych měla jednu drobnou výhradu - a tou je mírná nereálnost příběhu, protože přeci jen pokud si poskládám jednotlivé situace z románu vedle sebe, připadá mi to spíše, jako vymyšlená pohádka, než uvěřitelný příběh.

Avšak tento drobný nedostatek lze knize jistě snadno odpustit, protože Petra Martišková je přeci jen jednou z nejlepších (a možná dokonce opravdu nejlepší) českých autorek dívčích románů.

💕

Na další knihu této spisovatelky jsem se velmi těšila, protože jsem již řadu let hrdou fanynkou jejích příběhů. A po přečtení musím říci, že mám značně rozporuplné pocity.

Na jednu stranu se opět ukázal příjemný a čtivý styl, který autorka ve svých knihách používá, a který je v Čechách poměrně unikátní (zvláště trefnými slovními přestřelkami mezi hlavními hrdiny). Na druhou stranu mne ale poměrně zklamala zápletka i téma. Předešlé knihy od autorky (např. můj oblíbený Tanec v srdci) byly vždy tvořeny situacemi ze života a popisovaly okamžiky se kterými se dospívající dívky opravdu mohou setkat. 

Útěk za láskou mi však více než reálný příběh připomíná "umělé" romány a filmy pro dospívajících, které k nám čím dál více přicházejí z anglicky mluvících zemí a které jsou mezi mladými lidmi velmi oblíbené. I když je pravda, že už se nedokáži zařadit mezi cílovou skupinu, a tak mi jisté kouzlo knihy možná uniká.

I přes mé výhrady však knížka hrdě spočívá v knihovně vedle ostatních autorčiných knížek a už teď se těším na její další knihy.

💕

Bohužel u této knihy mi "něco" chybělo, oproti dalším dílům Petry Martiškové, a tak jsem nucena dát "pouze" za čtyři. Přesto však tuto i všechny další knihy vřele doporučuji, protože pro mne je tato autorka jedna z nejlepších ve svém žánru u nás.

💛💛💛💛


Žádné komentáře:

Okomentovat