Aquashow svatého Floriána

V prvním článku, z rubriky Tipů na výlet, bych vám ráda představila poněkud netradiční "památku", kterou lze nalézt v mém milovaném Jindřichově Hradci. Jedná se o Aquashow, která se skrývá v pasáži Obchodně-medicínského centra Svatý Florián v Růžové ulici.

Aquashow nebo také vodní fontána je unikátní podívaná, kterou vytváří obrazce barevně osvětlené vody padající za doprovodu řady známých českých i zahraničních písní.
Možná si řeknete, že zpívající nebo barevnou vodní fontánu naleznete na více místech (např. u Janáčkova divadla v Brně či ve Františkových lázních), že?

V tomto případě bych pro vás měla asi překvapivou informaci, protože podobná fontána, jako je ta v Jindřichově Hradci se nachází pouze asi na 4 místech na světě a pouze na jednom v Evropě, takže si myslím, že stojí za to ji navštívit.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že se jedná o atrakci, která dokáže oslovit návštěvníky všech generací, jak se říká "od batolat až po důchodce", což si myslím, že je ideální vlastnost každé turistické zajímavosti.Když už něco doporučujete, je nutné připojit i několik praktických informací, že?
Nu tak tady je máte...
Jak již bylo řečeno, "fontána" se nalézá v Obchodně-medicínském centru Svatý Florián v Růžové ulici č.p. 41 v Jindřichově Hradci.
Projekce probíhají každý den, včetně víkendů a většiny státních svátků, a to od 9.00 do 19.00 hodin.
Aquashow trvá cca 5 minut a spouští se v každou celou hodinu (tedy 9.00, 10:00, ...).
Kromě toho je možné shlédnout také prodlouženou verzi, která bývá v turistické sezóně každý den ve 13.00. Mimo turistickou sezónu je tomu tak většinou také, ale přeci jen je lepší si tuto informaci včas ověřit přímo v obchodním centru. Při této verzi je promítaná také video projekce (např. viz. video č. 1 a 2), která v ostatních časech není. Zároveň je tato verze delší a trvá zhruba 7-8 minut, takže vřele doporučuji.

Než se s vámi rozloučím, chtěla bych se podělit i o několik zajímavostí o budově v níž se Aquashow nachází. 

Na první pohled vypadá Obchodně medicínské centrum jako běžná zrekonstruovaná budova v níž se nachází obchůdky, kavárna a cukrárna, obchod s dárkovými předměty a kromě toho i zubní ordinace nebo jazyková škola.

Přesto mnohého turistu může překvapit, historie budovy, která není zcela běžná.
Historické záznamy a vlastnické smlouvy uvádějí, že v budově byly již v 19. století bytové prostory a od roku 1926 zde sloužili dobrovolní hasiči. Ty vystřídal v letech 1972-2000 sbor profesionálních hasičů. Další historie je již podstatně smutnější, protože až do roku 2007 budova chátrala a její dnešní podoba byla představen veřejnosti v roce 2012.
Na svou historii spojenou s hasičským sborem však jen tak Obchodně-medicínské centrum nezapomene, a to především díky světci, jehož má v názvu. Symbolem stavby i jednou z dominant pasáže je socha Svatého Floriána - patrona všech hasičů a požárníků.

A to je ode mne pro dnešek vše. Doufám, že jsem vás svým dlouhým výkladem neodradila a těším se na naše další setkání nad turistickými zajímavostmi naší krásné země.
Zároveň se těším i na vaše postřehy a názory na tuto zajímavou vodní fontánu.

PS: více informací a fotografií lze nalézt zde a rovněž na youtube.com naleznete řadu dalších nahrávek s aquashow.

2 komentáře:

  1. Skvělý článek :) O této atrakci jsem zatím neslyšela, ale podle videí a fotek to vypadá vážně krásně :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Moc děkuji :) ona není moc známá, ale já se na ni zajdu podívat téměř pokaždé, když se tam objevím, a to je poměrně často, protože tam pracují naši :) a přesto mě každá znovu okouzlí :) vřele doporučuji :)

      Vymazat