A je to tu!
Již za několik dní se spustí jeden z tradičních vodáckých svátků u nás v Jižních Čechách.
A jaký to je svátek?
Myslím, že ať se zeptáte jakéhokoliv skalního fanouška nějakého koníčku, určitě vám z hlavy dokáže vysypat hned řadu událostí, které jsou jeho hobby klíčové. U těchto akcí mnohdy platí, že kdo nebyl, ten koníčku neholduje - tak například. knihomolové a jejich knižní veletrhy nebo akce na podporu čtenářství (Svět knihy, Den nepřečtených knih, ...) u zahrádkářů a pěstitelů zase veletrhy jako Země živitelka nebo Hobby na Českobudějovickém výstavišti. A takto bychom mohly pokračovat ještě hodně dlouho.
Ale co vodáci?
Tady je to pro "suchozemce" velmi těžké pojmenovat tak, aby to správně pochopili. Z vlastní zkušenosti vím, že pro pravého skalního vodáka (ne toho, kdo celou vodu jede jen kvůli chlastu) je tím pravým svátkem každý den, kdy může držet pádlo v ruce a plout po řece. Těm nejtvrdším jedincům pak je naprosto jedno, jaké je počasí nebo třeba jestli náhodou neprší, protože to tito "zjevy" komentují se slovy, že je přeci jasno a že TO přejde.
Nu ale protože vodáci jsou jak známo hračičkové a věčná dítka, která nejdou daleko pro nějakou tu rozpustilost, odehrává se každoročně v prvním zářijovém týdnu proslule známá "neckyáda" neboli Plavba kuriózních plavidel na Vltavě.
Při této kratochvíli se pobaví nejen celá rodina a známí při sestavování pochybných plavidel, ale také široká veřejnost. A to ve chvíli, kdy se tyto "věci" pochybné kvality s nepřekonatelnou kreativitou snaží ve zdraví (především plavidel a ne posádky) zdolat těch několik jezů mezi Vyšším Brodem a Rožmberkem, tedy zhruba 10 kilometrovou trasu s kameny a svižně tekoucí vodou.
U tohoto vodáckého svátku se asi nejlépe ukazuje, že slavné české ručičky se v našich domácnostech stále objevují a že kdo hledá, ten je najde.
Protože jak jinak by bylo možné, aby vznikla nádhera, kterou můžete vidět na těchto fotografiích, že?
Ale pokud se vám voda úplně tak nelíbí a raději máte trošku "modernější" zábavu, tak vás mohu potěšit, protože ani o doprovodný program, v podobě hudebních vystoupeních, a mnohého dalšího, rozhodně není v Kempu pod hrází nouze.
Vyrazit na Kuriózní plavidla myslím rozhodně stojí za to a to i za horšího počasí, protože když nic jiného, sám Vyšší Brod a jeho klášter jistě stojí za návštěvu...
A na závěr bych si dovolila připomenout několik praktických informací, které rovněž lze naleznout na těchto webových stránkách.
Celá akce začíná v sobotu 2. září 2017 o 9 hodině ranní a trvá až do vyhlášení výsledků, které je v 19.00.
Celý program včetně vyhlášení výsledků se koná v Kempu pod hrází ve Vyšším Brodě.
Nejdůležitější čas celého dne je však 13.27, kdy dojde k samotnému startu plavby.
A ještě jedna důležitá informace pro všechny majitele automobilů - z několikaleté zkušenosti doporučuji si na zaparkování nechat dostatek času, protože místa není úplně moc a naopak zmatených řidičů je rok od roku více...
A to je ode mne pro dnešek již opravdu vše, doufám že jsem vás dostatečně nalákala k tomuto zajímavému vodáckému reji a těším se na vaše postřehy či komentáře ...
Žádné komentáře:
Okomentovat