S hlavou v oblacích (pejru)

Kateřina Petrusová: S hlavou v oblacích (pejru)Autor/ka: Kateřina Petrusová
Název: S hlavou v oblacích (pejru)
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2013
ISBN978-80-253-1971-0
Počet stran: 120


💕

S hlavou v oblacích (pejru) vypráví o mladé ženě Markétě, která se po cestě z Prahy vybourá s autem u jedné malé jihočeské vesničky a je nucena strávit víkend ve společnosti vidláka Marvina. Jak už to bývá, osud nám často nakládá nejrůznější překvapení, která nečekáme, a Markéta to pocítí na vlastní kůži. Přeci jen, kdo by čekal, že se ona zamiluje zrovna do vidláka a že jeden jediný víkend jí může ovlivnit celý život? 
💕

Příběh S hlavou v oblacích (pejru) je napsán velice čtivým a lehkým způsobem díky kterému jeho 120 stránek uteče doslova jako voda. Kam se bude ubírat samotný děj i některé zápletky lze sice předem docela snadno odvodit, ale to se přeci jen od lehkého románu pro ženy dá očekávat.

Jak ji bylo řečeno hlavní hrdinkou románu je ambiciózní kreativní ředitelka jedné pražské reklamní agentury Markéta. V knížce je také označována jako Zmrzlina pro její věčně zmrzlé ruce. Markéta je inteligentní samostatná žena z velkého města, pro kterou je pobyt na malé vesnici ohromným šokem, což se projevuje především v jejím neustálém stěžování si a jistém pohrdání všeho kolem. Ono pohrdání a stěžování si je v tomto případě myslím především důsledek strachu, neznalosti a trochu i odmítáním řešit své starosti protože přeci jen utéci před nimi je mnohem snazší.

Dalším hrdinou příběhu je Marvin, v skutečným jménem Pavel, je pohledný a svérázný mladý sedlák, který si se vším dokáže poradit a do kterého se bezpochyby zamiluje každá čtenářka.

Za hlavní pozitivum knížky vnímám to, že splnila účel za kterým byla psána, tedy že si u ní čtenář pořádně odpočine. K tomu velice dobře směřuje i samotné postavení příběhu, kdy hlavní zápletku nebo pointu vnímavější čtenář tuší brzy před koncem knihy. Zároveň se zde neobjevuje mnoho postav, které by si čtenář měl pamatovat, takže nehrozí, že by se někdo při čtení ztratil. Jistým záporem je, že některé pasáže jsou zbytečně natahovány a nepřinášejí čtenáři vlastně nic nového.

Kromě toho je příběh stavěn především na kontrastu ženy z města versus vidláka, tedy obyčejného člověka z vesnice, což je opakovaně zdůrazňováno výtkami a stěžováním si hlavní hrdinky. A právě z tohoto důvodu lze knihu co do kvality a stylu psaní jednoznačně přirovnat k slavné edici Harlekýn. To pro někoho nemusí být výrazným záporem, ale rozhodně to knížku docela trefně charakterizuje.

S hlavou v oblacích (pejru) je bezpochyby určena ženám, bez ohledu na věk, které mají rády jednoduché odpočinkové a romantické příběhy u kterých není potřeba nijak zvlášť přemýšlet a vystačí na jednu delší cestu autobusem nebo vlakem.

Za co však je potřeba udělit autorce velikou pochvalu je obálka, protože ta je velice zajímavě a originálně zpracována, takže zaujme rozhodně každého čtenáře.

💕

Po přečtení Pekáče buchet jsem si již svůj obrázek o autorce udělala, ale i tak jsem si řekla, že zkusím i její další knihu. Musím říci, že rozhodně nepatřím mezi autorčiny fanynky, protože v jejích knihách cítím dosti promarněný potenciál a jsou i na romantické knížky, které mám jinak hodně ráda, příliš jednoduché a předvídatelné. Ale přesto jsem doslova okouzlená obálkami jejích knih, protože takto propracované knížky se jen tak nevidí.

S hlavou v oblacích (pejru) mne bohužel oslovila ještě méně než Pekáč buchet a důvody jsou vcelku jednoduché - zápletka, která se v knížkách (především červené knihovně) často objevuje, rychle ukončený příběh a hlavní hrdinka, která neustále kritizuje a do jisté míry se i nadřazuje nad lidi z vesnice - to jsou prostě věci, které úplně nemám ráda a rozhodně je čekám u Harlekýnek a ne u běžného románu, kde by měl být děj a zápletka přeci jen hlubší.

Na druhou stranu ale musím říci, že se příběh velice dobře čte a autorka si dokáže s češtinou příjemně pohrát, takže čtenáře snadno zaujme. Zároveň dokáže i velice realisticky vykreslit postavy, takže je člověk vidí před sebou a o to více mu mohou lézt na nervy. což je rozhodně velkým kladem autorčiných románů.

💕

Bohužel i u této knihy musím dát pouze tři srdce, protože to není knížka, ke které bych se chtěla ještě někdy vracet, ale zároveň to není úplný odpad, který by nestál za přečtení.

💛💛

2 komentáře:

  1. Skvělá recenze, myslím, že knize dám šanci :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji :) určitě stojí za přečtení, zvlášť pokud si člověk chce odpočinout a vypnout, protože u téhle knížky to rozhodně jde :)

      Vymazat