Prázdninový knižní tag


Další knižní tag, který jsem si pro vás připravila je z blogu Život s knihami a myslím si, že se více než dobře hodí pro tento čas, co říkáte?
Tak tedy jeden Prázdninový knižní tag, jako pokračování rubriky Knižní tag, aneb poznej svého bloggera, je zde pro vás. 
A jaké jsou vaše knižní prázdniny?
Těším se na vaše postřehy v komentářích.😉


Káva, Kofein, Nápoj, Fotografie, Pohár

1. Čteš o prázdninách více, nebo méně, než přes rok?


Paradoxně mám pocit, že v poslední době přečtu více knížek během školního roku než o prázdninách. Je sice pravda, že čas mi nezabírá škola, ale na druhou stranu už několik let trávím prázdniny na nejrůznějších brigádách, takže na knížky nezbývá ani čas ani energie. 
Jsem člověk, kterého sluníčko láká do přírody a tak volné dny, kdy nemusím být v práci raději strávím na nějakém výletě s foťákem v ruce než doma s knížkou.
 A asi hlavním důvodem mého nízkého knižního skóre je, že většinou knížku vytahuji při cestování mezi školou a domovem, což se o prázdninách nekoná.

2. Když si vybavíš prázdniny, jakou knihu si s nimi spojíš?


Obecně se dá říci, že s prázdninami mám spojené hlavně lehké romantické knížky, které jsou ideální na odpočinek od školy. Zároveň mám s prázdninami už řadu let spojenou knihu Zdivočelá země/Aukce, kterou si pravidelně o prázdninách přečtu nebo jí alespoň zalistuji. Sice tato knížka není typickým příkladem odpočinkové četby, ale na druhou stranu její čtení v tomto období má čistě praktické důvody, protože přeci jen se jedná o docela objemný příběh, který se jen tak nevejde do batohu při neustálém cestování.

3. Kolik si schopná/ný si vzít knih na dovolenou?


Pokud zavzpomínám na dobu, kdy jsem ještě jezdila s rodiči na dovolenou, tak jsem si někdy zabalila i 15/16 knížek na 2 týdny dovolené a ještě jsem se bála, že v nebudu mít co číst. Ale také co jiného měla dělat náctiletá holka na dovolené s rodiči že? 
Ale je pravda, že posledních několik let jsem "pravou" dovolenou s dlouhodobějším výjezdem z domova neměla a když už, tak to bylo na letní kurz s kamarády, kam jsem si vzala jen jednu nebo dvě knížky, které se mi stejně nepodařilo otevřít. 
Každopádně počty knížek na dovolené nebo na cesty úplně neřeším, protože většinou mám pořádnou zásobu knížek ve čtečce nebo v telefonu.

4. Čteš o prázdninách nějakou povinnou četbu?


Asi záleží na tom co je "povinná četba". O prázdninách jsem rozhodně nikdy nečetla aktuální knížky, které jsem měla načíst na další semestr, protože jsem si chtěla pořádně odpočinout. Zároveň se v posledních letech ale vracím k takové té klasické povinné četbě ze střední školy a třeba v současné době mám rozečtenou Babičku od Němcové, protože v létě mám přeci jen vyčištěnou hlavu natolik, abych byla schopná přečíst něco náročnějšího.

5. Preferuješ klasické knihy (papírové), nebo e-knihy (elektronické knihy)?


Asi nemůžu říci, že bych preferovala jednu nebo druhou variantu, protože každá má své klady, ale je pravda, že papírové knížky stojí na žebříčku o něco výše.
Tak jako u většiny knihomolů i u mne jsou papírové knížky srdeční záležitostí - ta vůně, otáčení stránek, propracovaná obálka, barevná záložka, ... - to je prostě nádhera. Ano jsem milovník papírových knížek, který v knihovně i v knihkupectví dokáže strávit roky a který si vychutná ten pocit z čerstvě koupené knížky. 
ALE na druhou stranu jsem i realista, který nemá možnost si knížky moc často kupovat a také knihovník, který moc dobře ví, jak olepené a nevábné mohou být knížky v knihovně (ne že bych kvůli tomu přestala chodit do knihovny, ale přeci jen ...). 
Kromě toho jsem také dívka, která poměrně často projíždí trasu 150 kilometrů mezi rodiči a školou. Nu a právě proto jsem i velkou zastánkyní e-knížek, protože ty nic neváží, vejdou se téměř kamkoliv, nejsou tak drahé - dají se půjčit v knihovně - a dají se velice snadno převážet, takže jsou rozhodně praktičtější.
V praxi to je poměrně jednoduché - přečtu si ve vlaku e-knížku a pokud stojí za to, hned ji nahradí její papírová verze...

6. Jakou knihu by jsi ráda viděla zfilmovanou?


Asi Levandulový pokoj od Niny George. Bylo by velice zajímavé pozorovat cestu reálnou Francií i vidět naživo pojízdné lodní knihkupectví. Přeci jen těžko si ve představíme reálná místa, kde jsme nikdy v životě nebyli, že?

7. Kdyby jsi měla možnost prožít den s nějakou knižní postavou, jaká by to byla?


Tak tohle je pro mne pořádně těžká otázka na kterou neznám konkrétní odpověď. Myslím, že každá postava z knížek by mne mohla něčemu naučit a nelze říci jen jedna jediná. Ale přesto mne napadá třeba Antonín nebo Ilonka Maděrovi ze Zdivočelé země/Aukce od Stránského, Jean Perdu z Levandulového pokoje nebo Corrie ten Boom z Útočiště a mnoho a mnoho dalších postav. 
Věřím, že každý člověk nás může něčemu přiučit a vždy si k nám přijde v ten pravý čas, stejně tak jako si v ten správný čas přečteme nějakou knížku, takže rozhodně nelze říci, co zrovna teď bychom se potřebovali naučit.

8. Které místo z knih bys ráda navštívila?


Rozhodně Fracie (např. Provence, a řadu dalších míst), protože jsem před několika měsíci propadla kouzlu romantických francouzských knížek (Levandulový pokoj, Láska po francouzsku, ...) a strašně ráda bych se do téhle kouzelné země podívala.

2 komentáře:

  1. Tak Levandulový pokoj jako film, by mohl být opravu moc pěkný ;) Z knížky jsme byla nadšená.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Taky si myslím :) mě chvíli trvalo než jsem si k ní našla cestu, ale nakonec jsem z ní také byla nadšená :) moc díky za přečtení :)

      Vymazat