Osada mladých snů

Vilém Neubauer: Osada mladých snůAutor/ka: Vilém Neubauer
Název: Osada mladých snů
Nakladatelství: Ivo Železný
Rok vydání: 1992 (1, vydání 1930)
ISBN: 80-7116285-X
Počet stran: 119

"... A proto se na mládí nezlobme. Jeho sny mají zlatá křídla. Přiznejme si v duchu, co bychom za to dali, kdyby nám ta zlatá křídla znovu narostla. ..."
💕

Osada mladých snů je nejen název knížky, ale zároveň i označení trampské osady, ve které se převážná část odehrává. 

Myslím si, že pro tento příběh je asi tou nejvýstižnější anotací ta, která je na obálce knihy, a proto bych si ji dovolila ocitovat ... 

"Bill Stín, záhadný a přitažlivý muž, který je vším a nikým, žije všude a nikde, přichází a zase mizí, a mladá, krásná bankéřova dcera Nasťa - dvě srdce, která se potkají v trampské osadě, aby se zase rozešla. Ale opravdu navždy?"
💕
Při objektivním zhodnocení musím říci, že byť je tato kniha velice čtivě a poutavě napsaná, dnešního běžného čtenáře příliš neosloví.

Důvod je prostý, jedná se téměř jednoznačně o lehký, povrchní příběh, který se žánrově velice blíží klasické červené knihovně nebo knihám z nakladatelství Harlekýn, a jehož závěr, se šťastným koncem, si bystřejší čtenář domyslí po přečtení několika prvních stran.

Pokud k tomu ještě přidáme fakt, že se děj knížky odehrává v počátcích trampského hnutí u nás, je osud tohoto příběhu jasně daný. Bohužel pro knihu, dnešní čtenář má jiné zájmy, než příroda, mladí lidé, kteří se bezcílně toulají přírodou, navíc v době dávno minulé, a příběhy, které skončí jednoznačně dobře.

Nu, ale přesto je zde nutné autora za několik věcí pochválit, je to především barvitý popis nejen přírody a trampingu, jako takového, ale také doby, ve které se příběh odehrává, tedy období zhruba 20. let 20. století. Tyto,  byť poměrně krátké popisy dávají čtenáři poznat nejen to, že autor dobu znal a nejspíše i tramping sám provozoval, ale také určitou vůni a povahu první republiky a způsob života i ideály mladých lidí.
💕
Pokud věříte, že objektivní i subjektivní názor u této knihy bude stejný, bohužel vás na dalších řádcích čeká velké zklamání ...

Myslím si, že tuto knížku jsem poprvé četla již někdy na počátku střední školy, kdy mi ji dal taťka, abych se hlouběji seznámila s jeho milovaným trampingem, nu a od té doby jsem ji četla již mnohokrát.

Myslím si, že se jedná o velice krásnou knihu s poutavými popisy přírody, trampingu i samotného děje. Objevit knížku s takovým pozitivním vztahem k mládí, přírodě i víře v dobré konce, je dnes učiněný zázrak. Kromě toho nejen dnešní, ale i minulá doba, ve společnosti často tuto naivitu svou uspěchaností a materialismem zničila.

Na tento příběh nedám dopustit asi především proto, že jsem v myšlenkách vycházejících z trampingu i vodáctví byla vychována, a proto je mi řada popisů i myšlenek v této knize velice blízkých.

Vždy, když tuto knížku čtu, alespoň na chvilku zatoužím se stát Nasťou, potkat svého Billa Stína či objevit svou Osadu mladých snů. Nu, ale tato tužba je myslím vlastní všem romantickým a naivním duším, které miluji romantické příběhy příběhy se šťastným koncem, a mezi které se velice hrdě hlásím.

V tuto chvíli se ve mne ozývá hlas vysokoškolské studentky, který bije na poplach, abych v tomto místě zmínila svůj pohled na realitu tohoto příběhu, a mne nezbývá, než jej poslechnout. Myslím si, že tato kniha v případě historie trampského hnutí se od pravdy úplně neodklání, nicméně je pravda, že společenskou i finanční doby autor velice striktně odsouvá, protože přece jen 20. léta byla především ve znamení hospodářské krize, která nepatřila k nejjednodušším obdobím.

To je však úděl romantických příběhů, překrývat reálný svět růžovými brýlemi, a mne jen nezbývá doufat, že tak krásný svět, jako je v tomto příběhu, může být i ve skutečnosti.

💕
Za mne tato kniha dostává plný počet a vřele ji doporučuji k přečtení ...
💛💛💛💛💛

Foto obálky: zdroj Internet

2 komentáře:

  1. Povedená recenze :) Abych se přiznala, o knížce jsem tedy neslyšela a jak píšeš... Troufám si tvrdit, že plno knih, které by mohly čtenáře okouzlit tak neokouzlí, protože zapadají čím dál tím více do knižní historie/hlubiny, kde je jich nespočetné množství a kde často i ty krásné splynou s ostatními. :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Svatá pravda, tedy bohužel ... zpětně jsem moc ráda, že tahle nezapadla a taťka mi ji dal ... myslím, že stojí za to, i když příběh není úplně nejsložitější, protože myslím, že jsem se s knížkou s podobnou atmosférou asi nesetkala, což je škoda ... a moc děkuji za pochvalu, jsem ráda, že se recenze líbila ;)

      Vymazat