Harry Potter a Prokleté dítě

 J. K. Rowling, Jack Thorne, John Tiffany: 

Harry Potter a Prokleté dítěAutor/ka: J. K. Rowling, Jack Thorne, John Tiffany
Název: Harry Potter a Prokleté dítě
Nakladatelství:Albatros
Rok vydání: 2016
ISBN978-80-00-04429-3
Počet stran: 424
Anotace
Tento příběh se odehrává devatenáct let po smrti nejobávanějšího kouzelníka všech dob. Lorda Voldemorta. Harry Potter je hrdým manželem a otcem tří dětí a zároveň velmi přepracovaným zaměstnancem Ministerstva kouzel.

Hlavním hrdinou tohoto díla však není samotný Harry Potter, nýbrž jeho nejstarší syn Albus, který se, stejně jako před lety jeho otec, musí vypořádat se zlem, které zaútočí z naprosto nečekané strany. Již od počátku Albusova studia je jasné, že se karty osudu rozdaly poněkud jinak, než by leckdo čekal. Albus je zařazen do Zmijozelu a jeho nejlepším přítelem se stává syn Draca Malfoye, Scorpius. O Scorpiusovi se po kouzelnickém světě říká, že by měl být dokonce synem samotného Voldemorta. 

V rámci snahy oprostit se od všeho a všech se Albus rozhodne pomocí obraceče změnit minulost a zachránit Cedrika Diggoryho, který byl zabit v Turnaji tří kouzelnických škol. Tento plán se sice nepovede, ale málem se Albusovi se Scorpiusem povede nenávratně změnit dějiny celého kouzelnického světa ve prospěch zla. Ovšem kromě všudypřítomného zla je to také dobro a s ním Harry Potter a jeho přátelé, kteří vše v dobré navrátí.

A jaký je Harry Potter a Prokleté dítě?

Pokud se pokusím podívat na knihu objektivně, musím říci, že je velice čtivě napsaná, a že na čtivosti neubírá ani to, že se jedná o scénář k divadelní hře a ne o prózu, jak tomu bylo u předchozích dílů. Jediný nedostatek, zvláště pro méně pilné čtenáře předchozích dílů, vidím v tom, že hrdinové v díle ledabyle přeskakují mezi minulostí a současností a tím pádem i mezi situacemi z různých dílů. Toto přeskakování v čase myslím občas dokáže zamotat hlavu i znalému čtenáři série a méně znalý čtenář raději knihu odloží, protože nebude vědět, o čem to vlastně autor hovoří.

Když jsem se poprvé z médií dozvěděla, že se chystá nový příběh o Harry Potterovi, říkala jsem si, že jsem ráda, že to bude "jen" divadelní hra, a tím pádem, že se mne to netýká. Jsem si vědoma řady podobných pokusů, které na něco navázaly, a pokračování bylo jen ztrátou času. Bohužel však vyšla i knížka a té jsem, jako správný fanoušek této série prostě nemohla odolat.

K příběhu jsem tedy přistoupila spíše se zvědavostí, než s nějakým příliš velkým očekáváním. Překvapivě mne však knížka zaujala a rychle vtáhla do děje, O samotném ději nemohu říci ani to, že by mne nějak extra zaujal, chtěj nechtěj na úroveň předchozích dílů tomu něco chybí (asi především honba za zabitím Voldemorta a trojlístek přátel v čele s Harrym), ale zároveň ani příliš nezklamal, spíše příjemně překvapil.

Zároveň v některých oblastech i příjemně  rozvedl a prohloubil předchozí díly - např. ve chvíli, kdy Harry mluví s Brumbálovou podobiznou a proběhne zde rozhovor mezi octem a synem, nejen mezi ředitelem a studentem.

Myslím si, že tento příběh nelze hodnotit, jako osmý díl série, ale jako další samostatnou knihu, která na příběh o Harry Potterovi volně navazuje. Předchozích sedm dílů i tato kniha hovoří o stejném tématu, ale každá je v něčem jiná, a tím pádem myslím osloví každá osloví čtenáře trochu jinak.

Shrnula bych to asi tak, že vřele každému tuto knihu doporučuji, protože za přečtení rozhodně stojí, avšak pro mne není tak dobrá, aby si zasloužila plné hodnocení, protože na to dosáhne jen původních sedm dílů ...
💛💛💛💛

Knihu je možné zakoupit např. zde

2 komentáře:

  1. Na Prokleté dítě se chystám a jsem na ně opravdu hodně zvědavá. Slyšela a četla jsem plno rozporuplných názorů, ale věřím, nebo spíš doufám, že to tak "špatné" nebude a tvá recenze je toho důkazem :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. díky :) myslím, že u téhle je více než u jiných nutné si ji přečíst a udělat si svůj názor, mě taky překvapila zvláště po přečtení dalších reakcí na ni :) příjemné čtení :)

      Vymazat