S láskou Shakespeare

 Při doporučení romantických příběhů jsem se rozhodla začít se s autorem, jehož není třeba více představovat - Williamem Shakespearem. Ačkoliv tento britský dramatik 16. století je v dnešní době spojován především s povinnou četbou, není radno jej opomenout i při běžném odpočinkovém čtení.

A nejen to, kromě klasických děl můžeme autorův odkaz nalézt i v řadě nových příběhů a to nejen ve filmovém, ale také knižním zpracování.


Asi by nebylo možné, aby nezaznělo jedno z jeho nejznámějších děl - Romeo a Julie.

O čem tato divadelní hra je, není asi nutné psát, přeci jen podrobnosti ví dnes každý a to včetně nečtenářů. Ačkoliv to vypovídá hodně o významnosti autora i kvalitě knihy, zařazením mezi povinnou četbu přichází příběh o mnoho čtenářů, což je rozhodně škoda.

Když jsem knihu poprvé četla, přistupovala jsem k ní se značným despektem, protože přeci jen nerada čtu něco, co je mi přikázáno. Musím ale uznat, že se příběh překvapivě zařadil mezi klasiku na kterou nedám dopustit. Verše se poměrně snadno čtou a také díky nim text velice rychle ubíhá. Autor seznamuje čtenáře se všemi podobami lásky, ať už té šťastné nebo té nenaplněné, a i když děj je velice naivní a plný "zbytečných" frází, které v dnešní době už nejsou často používané, ale příběh krásně dokreslující, je to jedinečná možnost seznámit se s tím, jak mohl vypadat svět zamilovaných v 16. století. To zdůrazňuji především proto, že přeci jen nám tento příběh předkládá člověk, který tuto dobu opravdu zažil a není to tak ovlivněno novodobými historickými prameny, jako dnešní historické romány.
Romeo a Julie je příběh, který by si rozhodně měl přečíst každý, kdo se rád začte do romantických příběhů, protože přeci jen řada autorů ze Shakespeara čerpá dodnes.
A navíc jen tak někde nenajdeme tak krásně tragickou lásku, jako právě u tohoto autora, že?

Láska podle Shakespeara
Jek již bylo výše napsáno, William Shakespear je geniální autor, jehož stopy můžeme v románech nalézt dodnes. A právě takovou ukázkou je nová třídílná série Láska podle Shakespeara od spisovatelky Georginy Gunthrie.
O jednotlivých dílech se více dozvíte v samostatných recenzích, které se v blízké době na blogu objeví, ale přesto bych sérii alespoň stručně zhodnotila i v tomto článku.


Stručně řečeno celé tato série vypráví příběh zakázané lásky mezi studentkou Aubrey a mladým profesorem Danielem, který se odehrává na Torontské univerzitě, kde Danielův otec zastává významnou funkci děkana fakulty a posléze i rektora celé univerzity. Jak už to tak bývá, vztahy mezi učiteli a studenty jsou nepřípustné všude a pokud se zamilovaná dvojice chce přeci jen dále setkávat, musí si dávat velký pozor a trpělivě očekávat konec školního roku, aby nakonec mohla dojít ke šťastnému konci.

Možná se vám to zdá poměrně málo děje na třídílný román, že? Je sice pravda, že tato anotace je značně zkrácena pro potřebu tohoto článku, ale na druhou stranu se tam o moc více neděje - hlavní hrdinové se zamilují a snaží se všemi prostředky zatajit svou lásku před ostatními a přečkat čas do konce Aubreiných studií, aby nebyla ohrožena ani ona, ani Danielova rodina. A jak to tak bývá, jejich úsilí je komplikováno nejen časem, ale také řadou dalších nepříjemností, o kterých se podrobněji dočtete právě v knížkách.

Láska podle Shakespeara je krásně a čtivě psaná série, která velice neobvykle pracuje s dílem Williama Shakespeara. Nejen že hlavní hrdinové prožívají zakázanou lásku, ale zároveň se de facto díky Shakespearovi poznali (při hodinách anglické literatury). Jistou zvláštností je, že všechny tři knihy jsou hojně protkány citáty nejen z her, ale také Sonetů zmiňovaného autora. A tady musím vyzdvihnout obdivuhodný výkon a pečlivost, se kterou byl proveden a dohledán překlad jednotlivých veršů.

Jistým nedostatkem série je rozvláčnost příběhu, který by se na zhruba 900 stránkách ve 3 dílech popisuje příběh a zápletky, které obvykle autoři dokáží sepsat v jedné knize. Ačkoliv je série napsána velice pěkně a milovníci Shakespearových textů si přijdu na své, takže ona rozvláčnost při čtení příliš nevadí, přeci jen ne každému bude vyhovovat popis ani ne půl roku v takto dlouhém románu.

Dopisy pro Julii
Dalším a zároveň i posledním příběhem, který se inspiroval Shakespearem je v mém případě trochu netradičně film, ale myslím si, že se sem velice trefně hodí, možná více, než nějaká knížka.
Jak již nadpis napovídá, jedná se o americký film Dopisy pro Julii.
Tento romantický příběh vypráví o mladé dívce Sophii, která na dovolené ve Veroně objeví dobrovolnice, které odpovídají na dopisy, které ženy píší Julii Kapuletové a svěřují se jí se svým trápením. Mladá Sophie odpoví na dopis starý 50 let a odstartuje tím události, které podstatně změní život nejen jí, ale také oběma aktérům zmíněného dopisu.

Ač mám romantické příběhy hodně ráda, musím uznat, že tento film je sice krásně zpracovaný a ukazuje zajímavá místa Itálie a pracuje s originálním námětem, ale zároveň pracuje s poměrně tradičními prvky amerických filmů, které dokáží "tahat za uši". Jak už to bývá, hlavní hrdinka je až nereálně naivní, hlavní hrdina tvrdě negativní a vůbec celý film je zbytečně upovídaný a jednoduchý.
Je sice pravda, že tyto věci mám třeba u knížek poměrně ráda, ale v tomto případě díky nim dochází ke značnému snížení reálnosti příběhu, což je rozhodně škoda.

Ovšem, pokud si chcete u filmu pouze odpočinout a načerpat sluníčko a atmosféru Itálie a Verony, pak vřele doporučuji...

A jaký je váš názor na Shakespeara nebo jeho ostatní díla?
Těším se na vaše postřehy v komentářích...

6 komentářů:

 1. Zrovna Dopisy pro Julii je film, kterému jsem schopná odpustit cokoliv. :D A vlastně jsem si ani nepřipouštěla, že by měl nějaké vady. Je to prostě krásná romantika, hezky vyvedená a k té určitý díl "naivity a negativity" asi patří, nebo ne? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. přesně :) tomuhle filmu lze odpustit naprosto cokoliv, i když v mém případě především v čase, kdy jsem v teplé posteli se sklenkou vína, protože to je naprosto ideální kombinace :)

   Vymazat
 2. Shakespeare je prostě klasika. K jeho hrám se tak musí přistupovat, za mě jsou ale naprosto skvělé. Souhlasím, že Dopisy pro Julii je jednoduchý, nekomplikovaný film, ale o to přeci jde. :))) Jinak Lásku podle Shakespeara bych si moc chtěla přečíst, tak se k ní snad brzo dostanu. :)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. svatá pravda :) vřele doporučuji si Lásku ... přečíst určitě se bude líbit :)

   Vymazat
 3. Shakespeara jsem četla poprvé až při přípravě na maturitu, asi jako každý jsem si vybrala tuhle knížku a zamilovala jsem si jí, ikdyž jsem věděla, o čem je. Ta trilogie vypadá hodně zajímavě a lákavě. Jinak Shakespeare je pro mě takový "literární otec".
  BLOG: Svět nad hlavou

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. já jsem ho četla také k maturitě a nikdy jsem neuvažovala, že bych se mu dál věnovala, ale právě Láska podle Shakespeara mne donutila uvažovat, že si zase od něj něco přečtu, protože je to docela nadčasové :) a sérii opravdu vřele doporučuji, je úžasná :)

   Vymazat